Masz pytania? Zadzwoń +48 89 625 31 93

Renwoacja piwnicy w domu jednorodzinnym z 1938 roku.

W ciągu ubiegłych dziesięcioleci, pomimo okapu dachowego oraz częściowo zadaszonego tarasu ściany piwnicy nasiąkły wilgocią i na dużej powierzchni wystąpiły odpowiednie wysolenia oraz wytwory pleśni.

 

Ocena sytuacji

Obiekt ten jest połową bliźniaka z roku budowy 1938.
Chodzi tu o murowane zewnętrzne ściany piwnicy, które nie zostały pokryte żadną zewnętrzną izolacją oraz nie wykonano na nich żadnych innych izolacji technicznych lub chemicznych. Jak widać na następujących zdjęciach, w ciągu ubiegłych dziesięcioleci, pomimo okapu dachowego oraz częściowo zadaszonego tarasu ściany piwnicy nasiąkły wilgocią i na dużej powierzchni wystąpiły odpowiednie wysolenia oraz wytwory pleśni.

Stan pomieszczenia

W międzyczasie wyraźnie wyczuwalny był również nieprzyjemny zapach w piwnicy oraz na korytarzu. Przeciętna wilgotność powietrza w pomieszczeniu była na poziomie 65% do miejscami 85%.Uszkodzenia spowodowane wysoleniami stały się w tym czasie tak duże, że ze ścian poodchodziły również duże fragmenty tynku.

Szkody

Czasami wilgoć była tak duża, że przy silnych opadach na podłodze piwnicy widoczne były tworzące się kałuże. Składowanie w tej piwnicy przedmiotów lub towarów podatnych na zapachy i wilgoć nie było już możliwe, bez jednoczesnego ryzyka, iż składowane rzeczy doznają uszkodzeń. W tym przypadku wysoka wilgotność spowodowała wykrzywienie skrzydeł drzwiowych i ich częściowe pokrycie się pleśnią.

ROZPOCZĘCIE PRAC

Pierwszym działaniem było zastosowanie na wszystkich zagrzybionych ścianach środka przeciw pleśni i usunięcie tynku z całej powierzchni. Przejście do części mieszkalnej zostało zabezpieczone, żeby kurz i pleśń nie mogły rozprzestrzeniać się w budynku. Luźne lub zagrzybione fugi zostały miejscami wyskrobane do 30mm w głąb.

Wstępne przygotowanie

Luźne lub zagrzybione fugi zostały miejscami wyskrobane do 30mm w głąb.Po ogólnych pracach rozbiórkowych ściany i podłogi zostały jak najdokładniej oczyszczone z kurzu i tym samym przygotowano podłoże do naniesienia Izonilu.

Nakładanie IZONIL®

Należy tutaj zalecić, aby rozrabiać Izonil wyłącznie na świeżym powietrzu oraz, jeżeli to możliwe, zakrywać kubeł. Nakładanie Izonilu na powierzchnię ścian nie różni się od nakładania tradycyjnych tynków. Nie należy filcować zbyt mokro, ponieważ wypłukiwane są zbyt duże ilości środka wiążącego.

Efekt końcowy

W tym konkretnym obiekcie nie było konieczne czyste połączenie z podłogą, ponieważ w późniejszym czasie będzie kładziona jeszcze nowa podłoga. Piwnica po wykończeniu tynkowanych powierzchni została pozostawiona zasadniczo sama sobie bez użycia osuszacza budowlanego lub innych sprzętów technicznych. Naturalnie zapewniono wystarczająca wentylację, która polegała głównie na tym, że wietrzono kilka razy dziennie a poza tym okna w piwnicy zostały przez dłuższy okres pozostawione uchylone.

  • W pierwszych dniach wilgotność na powierzchni tynku była tak duża, że spływała ona małymi strużkami na podłogę, stamtąd była ona później usuwana ścierką.

 

  • Po około 14 dniach na powierzchniach ścian widoczne były jeszcze rozległe bardzo wilgotne powierzchnie, jednak skraplanie ustało. Wilgotność powietrza była w dalszym ciągu bardzo wysoka, zazwyczaj powyżej 75%. W przeciągu kolejnych tygodni plamy stały się jaśniejsze oraz mniejsze.

Po 16 tygodniach

Po fazie wysychania 16-20 tygodni osiągnięto wyschnięcie prawie całej powierzchni ścian. Wilgotność powietrza ustabilizowała się na poziomie 50-55% i odpowiada oczekiwanym założeniom, tym samym projekt został wykonany z sukcesem. Ostatecznie przewidziane jest wykończenie powierzchni, będzie to przeprowadzone z pomocą powłoki, która wspiera działanie dyfundujące Izonilu, co gwarantuje ciągłe usuwanie wilgoci ze ścian piwnicy.

%

wilgotność powietrza przed

%

wilgotność powietrza PO

Chcesz zamówić hydroizolację dla Twojego projektu? Skontaktuj się z nami!