Masz pytania? Zadzwoń +48 89 625 31 93

Piwnica bez wilgoci? To możliwe!

Piwnice mają tendencję do przyjmowania wody, ponieważ są zbudowane poniżej poziomu gruntu. Od czasu do czasu można zauważyć na ich ścianach plamy, na posadzkach kałuże, a w najgorszym przypadku występuje ich zalanie w porze deszczowej. W wilgotnych lub mokrych piwnicach rozwija się pleśń, co powoduje nie tylko uszkodzenie składowanych tam przedmiotów, ale również i ścian. Jednak tynk sanitarny może zapobiec wszystkim tym niedogodnościom.

 

Zabezpieczenie podczas budowy to nie wszystko. Podczas gdy fachowcy podejmują kroki w kierunku zapewnienia wodoodpornych piwnic podczas budowy, z czasem dom zaczyna się osadzać, tworząc pęknięcia w ścianach piwnicy. Gdy gleba na zewnątrz się nasyci, woda przenika przez te mikroszczeliny. Nawet strukturalnie zdrowe ściany piwnic mogą wchłaniać wodę z gleby i przenosić ją do wnętrza, co sprawia, że ściany stają się mokre. Wysokiej jakości osuszacz pomoże usunąć nadmiar wilgoci z piwnicy, ale najlepszym długoterminowym rozwiązaniem jest uszczelnienie ścian wodoodpornym tynkiem sanitarnym.

 

Niekiedy problem wilgoci w piwnicach powstaje nawet wtedy, gdy skorzysta się z wysokiej jakości materiałów budowlanych i przemyślanego projektu. Dzieje się tak, ponieważ beton jest porowaty, a jego najbardziej nowoczesne odmiany tego nie zmienią – taka struktura jest ważną cechą betonu. Dodatkowo inne elementy, takie jak okna, drzwi, instalacje, wzmocnienie fundamentów, również wpływają na to, jak szczelne są ściany. Pokrycie ich tynkiem sanitarnym sprawia, że nawet minimalne szczeliny są odpowiednio zakryte, a woda z otoczenia nie przedostaje się do wnętrza budynku.

 

Wilgoć w piwnicy stanowi zagrożenie
Zanim w piwnicy pojawi się woda, może minąć kilka lat od momentu zakończenia budowy. To właśnie osadzane się ścian, fundamentów, a także zmiany środowiskowe sprawiają, że wilgoć pojawia się na ścianach. Dlaczego tak ważne jest, aby się jej pozbyć? 

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na kwestie zdrowotne. Wilgotne, ciemne pomieszczenie jest idealnym miejscem do rozwoju pleśni i grzybów. Zarodniki pleśni są uważane za alergeny, które mogą powodować:

 

✔️ katar,

✔️ kichanie,

✔️ zaczerwienienie oczu,

✔️ wysypkę,

✔️ ataki astmy,

✔️ upośledzenie układu odpornościowego.

 

Pleśń może również zniszczyć każdą powierzchnię, na której się osadzi. Działa na podobnej zasadzie jak rdza na metalu. Powoli zanieczyszcza materiał, by następnie uszkadzać jego strukturę na grubość nawet kilkunastu centymetrów! Dlatego istotne jest, aby zareagować w porę lub zastosować tynk sanitarny już podczas budowy, by nigdy nie dopuścić do takich zniszczeń.

 

Wilgoć w piwnicy – i co dalej?

Jak wspomniano wcześniej – wilgoć w piwnicy może pojawić się z upływem czasu. Kiedy już wystąpią pierwsze jej objawy, nadal ma się czas na to, aby się jej pozbyć. Kluczem jest to, aby znaleźć źródło problemu i określić miejsce, z którego przenika woda. W przypadku domów najczęściej dociera ona z zewnątrz przez mikrouszkodzenia w ścianach.  Na szczęście uszczelnianie pęknięć jest stosunkowo prostym zadaniem dla majsterkowiczów, które polega na wypełnieniu rys tynkiem sanitarnym IZONIL®. W miarę rozszerzania się tynku wtapia się on głęboko w szczeliny, tworząc trwałą wodoodporną barierę.