Masz pytania? Zadzwoń +48 89 625 31 93

Jakie szkody może wyrządzić nadmierna wilgoć?

Każdy z nas chciałby mieć czyste i zadbane mieszkanie. I większość z nas takie ma. Niestety często nie zdajemy sobie z tego sprawy, że w naszym otoczeniu jest wilgoć. Niestety może ona nieść ze sobą negatywne skutki. Jakie? Jak im zaradzić?

 

Jak stwierdzić czy u nas w domu jest wilgoć?

Zazwyczaj, kiedy mamy zawilgocone mieszkanie, pojawia się pleśń. A pleśń może powodować brzydki i stęchły zapach, który jest wyjątkowo specyficzny. Wpływa on na nasz dyskomfort, złe samopoczucie. Zapach wnika w ubrania. Sama pleśń podrażnia również błony śluzowe, powoduje kaszel oraz niedrożność nosa. Kiedy zaobserwujemy u siebie lub u naszych bliskich kilka z tych objawów, można podejrzewać, że w naszym mieszkaniu zagościła wilgoć.

Kiedy mieszkanie często potrzebuje remontu, ponieważ odpadają płytki lub od ściany odchodzi tapeta, to częsty znak tego, że jest wilgoć. To właśnie nadmierna wilgotność sprawia, że tapeta odkleja się od ścian lub powstają wybrzuszenia, a farba zaczyna pękać lub nawet całkowicie odpadać.

Warto zwrócić uwagę również na okna. Kiedy zbiera w nich para i skrapla się po wewnętrznej stronie, to też znak, że jest za duża wilgotność w mieszkaniu. 

Wilgoć najczęściej pojawia się w łazienkach. Kąpiemy się, bierzemy prysznic, pierzemy – woda cały czas paruje i przenika do ścian. To nic złego, dopóki w zakamarkach czy fugach nie pojawi się czarna pleśń. To oznaka, że tej wilgoci jest po prostu za dużo.

 

 

Jakie szkody może wyrządzić nadmierna wilgoć? 

 

Pomieszczenia, w których znajduje się wilgoć, takie jak łazienka, pokój gościnny czy kuchnia, są narażone na szkody.  Meble łazienkowe, kuchenne, jak i te pokojowe pod wpływem wilgoci mogą się odkształcać, puchnąć, mięknąć, a nawet się odbarwiać. Poza tym, różne przedmioty przechowywane w wilgotnym pomieszczeniu może atakować pleśń. Nie tylko produkty żywnościowe, ale także ubrania przechowywane w szafie w zawilgoconym pomieszczeniu.

Parująca para w oknach przy długotrwałym skraplaniu uszkadza ramy okienne. Efekt  jest taki, że ramy atakuje czarna pleśń, co z pewnością nie wygląda estetycznie. Okna po jakimś czasie nadają się tylko do wymiany.

Na ścianach często pojawiają się brzydkie plamy, czarne kropki  w rogach przy suficie, nie raz ściana zaczyna mięknąć, co może naruszyć całą konstrukcję budynku. Odklejające tapety, odpadająca, pękająca czy łuszcząca się farba… to wszystko powoduje, że mieszkanie potrzebuje częstszych remontów niż zwykle. A to zawsze dodatkowe koszty.

Te wszystkie czynniki wynikające z wilgoci w mieszkaniu wpływają bardzo negatywnie na nasze samopoczucie oraz zdrowie psychiczne. Przez grzyb powstały w wyniku wilgoci można popadać nawet w stany depresyjne. Nadmierna wilgoć, pleśń i grzyb wpływają negatywnie również na nasze zdrowie fizyczne. Jesteśmy osłabieni i podatni na choroby, w tym alergie.

 

Jak walczyć z wilgocią? Pomoże IZONIL®!

Dobrym sposobem na walkę z wilgocią jest IZONIL®.  To preparat ekologiczny, oddychający a przede wszystkim – wodoodporny. To najnowocześniejszy tynk o właściwościach izolacyjnych. Można go kłaść na ściany oraz podłogi zabezpieczając się przed wilgocią.  Jest przy tym bezpieczny dla zdrowia i nie powoduje alergii.

Preparat jest odporny na wodę. Kiedy użyjemy IZONIL® jako tynku możemy mieć 100% pewności, że raz na zawsze pozbędziemy się wilgoci ze swojego domu, a co z tym związane – również pleśni i grzybów.