Masz pytania? Zadzwoń +48 89 625 31 93

Hydroizolacja – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Hydroizolacja jest bardzo ważnym elementem dbania o kondycję mieszkania oraz komfort życia. Dzięki temu zabiegowi można uniknąć nieprzyjemnych i nieestetycznych zjawisk jak wilgoć, a co za tym idzie – pleśń czy grzyb w mieszkaniu. Na czym polega hydroizolacja? Dlaczego warto ją wykonać?

 

Po co wykonuje się hydroizolację?

Żadne z pomieszczeń nie jest w 100 % szczelne. Zawsze są pewne szczeliny, które sprawiają, że w mieszkaniu dochodzi do podwyższenia poziomu wilgotności. Szczególnie łazienka jest narażona na niekorzystne działanie wilgoci, ponieważ woda paruje tam w znacznie większych ilościach. Nawet jeśli w tym momencie pomieszczenie wygląda dobrze i nie ma żadnych powodów do niepokoju, w fugach płytek na pewno zbiera się woda, która prędzej czy później spowoduje powstanie grzyba czy pleśni. Nie można zapominać o usuwaniu wilgoci. Dlatego zamiast wykonywać kosztowny remont, warto zainteresować się hydroizolacją.

Hydroizolacja to izolowanie powierzchni ścian oraz podłogi przy użyciu specjalnych preparatów (tak zwanej folii w płynie), które muszą znajdować się pod płytkami w łazience. A zatem, trzeba wykonać ją albo podczas remontu, albo podczas wykańczania mieszkania.

 

Jak działa hydroizolacja?

Hydroizolacja wykonywana jest z ciekłej masy na bazie dyspersji, która składa się z wypełniaczy oraz środków modyfikujących. Dzięki temu, że hydroizolację układa się w systemie bezspoinowym, nie ma obaw o nieszczelności. Cały zabieg można wykonać przy pomocy zwykłego wałka lub pędzla malarskiego. Rozprowadzanie masy jest bardzo proste, w czym pomaga jej wysoka elastyczność. Jednoczesna ochrona przed wilgocią połączona jest z paroprzepuszczalnością, co sprzyja dobrej wentylacji.

 

Przydatne informacje

Mając na uwadze kilka istotnych faktów, można sprawnie i skutecznie zapobiec wilgoci dzięki zastosowaniu hydroizolacji. Hydroizolacja stosowana jest zarówno na podłodze, jak i na ścianach. W zależności od pomieszczenia, poziom na ścianach wynosi od kilkunastu do nawet 200 cm (w przypadku łazienki). Podłogę należy pokryć hydroizolacją w całości, a fugi między płytkami powinny zostać wykonane przy użyciu specjalnej masy, która jest odporna na wodę i nie wzmaga powstawania pleśni i grzybów.

Jeśli chodzi o łazienkę trzeba rozgraniczyć jej strefy na mokre i wilgotne. Strefy mokre to okolice umywalki, wanny czy prysznica, pozostała część to strefy wilgotne. Bardziej narażone na wilgoć obszary trzeba izolować solidniej. Newralgicznymi punktami są także wszelkie miejsca łączeń, np. w narożnikach ścian. Chcąc utrzymać efekty, które zapewnia dobra izolacja pomieszczeń, można zastosować również specjalny tynk o nazwie IZONIL®, który również chroni przed wilgocią.