Masz pytania? Zadzwoń +48 89 625 31 93

Dlaczego wilgoć jest niebezpieczna?

Zwalczysz ją preparatem IZONIL®

Zadbane mieszkanie to nie tylko piękne meble, czyste ściany czy porządek w kuchni. Oprócz takich powierzchownych aspektów nie można zapomnieć o tym, że mieszkanie bardzo często dotyka problem wilgoci. Dlaczego trzeba walczyć z wilgocią? W jaki sposób zapobiegać i eliminować wilgoć?

 

Przyczyny powstawania wilgoci

Wilgoć w budynku generowana jest w wyniku wielu codziennych czynności. Kąpiel lub prysznic czy gotowanie to podstawowe z nich. Jednak zwiększenie poziomu wilgotności nie jest jedynie efektem aktywności w łazience czy kuchni. Każdy z domowników dziennie wydycha około 2 litrów wody, co dodatkowo wpływa na obecność wilgoci w pomieszczeniu. W połączeniu z brakiem odpowiedniej wentylacji czy przeciekającego dachu oraz złej jakości materiałów budowlanych, z których wykonany jest dom może spowodować, że ściany pokryją się nieestetycznymi nalotami, czyli pleśnią i grzybem. Dodatkowo pleśń czy grzyb może zagnieździć się również w ubraniach oraz meblach.

 

Usuwanie wilgoci – dlaczego trzeba z nią walczyć?

Wilgoć negatywnie wpływa na zdrowie domowników oraz na stan budynku. Nie chodzi tylko o efekt wizualny, ale również znaczne pogorszenie się jakości oraz wytrzymałości poszczególnych materiałów, które zostały użyte do budowy. Powoduje to między innymi pogorszenie izolacji termicznej, występowanie spękań, wypłukiwanie zaprawy, pękanie cegieł. Zbyt wysoki poziom wilgoci jest zatem przyczyną osłabienia się konstrukcji budynku, jego wytrzymałości oraz odporności na czynniki zewnętrzne. Usuwanie tego typu zjawisk jest nie tylko kosztowne, ale i trudne.

 

Jak chronić się przed wilgocią?

Pierwszym i podstawowym krokiem do sprawdzenia, czy w danym pomieszczeniu wilgoci jest za dużo jest jej pomiar. Istnieją specjalne mierniki, czyli higrometry. Podają one w procentach wilgotność. Optymalny poziom, zarówno dla ludzi jak i budynku, zawiera się między 40 % a 60 %. Jeśli meble lub ściany zdradzają obecność pleśni lub grzyba, jest to także sygnał mówiący o tym, że należy zmniejszyć wilgotność. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o wentylację oraz regularnie wietrzyć mieszkanie. Jest to jednak tylko tymczasowe rozwiązanie.

Przede wszystkim trzeba zacząć zwalczać przyczynę, która najczęściej leży w samej konstrukcji lub kondycji budynku. Ważnym pojęciem jest hydrolizacja. To izolowanie powierzchni ścian oraz podłogi przy użyciu specjalnych preparatów, które muszą znajdować się pod płytkami w łazience.

Nieszczelny dach lub mury to gwarantowana wilgoć w środku. Warto zatem zainteresować się specjalnym tynkiem sanitarnym IZONIL®, który jest wodoodporny. IZONIL® posiada świetne właściwości izolujące, dzięki czemu likwiduje problem wilgoci. Niezawodność tego tynku polega na jednoczesnym izolowaniu mokrych powierzchni oraz przenikaniu pary wodnej i powietrza. Takie działanie znacznie przyspiesza wysychanie i skutecznie niweluje wilgoć.