Masz pytania? Zadzwoń +48 89 625 31 93

5 powodów, by zastosować tynk sanitarny w łazience

Łazienka jest takim pomieszczeniem, w którym nawet mała awaria może przerodzić się w katastrofę. Niewielki przeciek wody jest w stanie zrujnować nie tylko jeden pokój, ale przedostać się nawet na niższe kondygnacje. Zabezpieczenie łazienki nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami, ponieważ najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie tynku sanitarnego. Dlaczego warto?

 

 Tynk sanitarny powstrzymuje wycieki

Dzięki grawitacji woda zawsze znajdzie najłatwiejszą i najszybszą drogę w dół. Jeśli w podłodze lub ścianach pojawi się słaby punkt, pęknięcie lub w miejscu między ścianami a wanną powstanie szczelina, woda może łatwo zacząć przenikać i wkrótce znajdzie ujście do niższych poziomów. Objawia się to przeważnie się w postaci wilgotnych ścian lub kropelek wody na sufitach. Takiej sytuacji nie można bagatelizować, ponieważ nie chodzi wyłącznie o estetyczne wykończenie – woda można przedostać się do kanałów, w których znajduje się instalacja elektryczna, a to już stwarza ryzyko niebezpiecznych sytuacji. Hydroizolacyjny tynk  sprawia, że takie problemy nigdy nie wystąpią.

 

Tynk sanitarny chroni przed pleśnią i wilgocią

Ściany mogą wyglądać z zewnątrz na idealne, jednak tak naprawdę gołym okiem nie zauważy się tego, że wewnątrz nich zaczynają rozwijać się pleśń lub grzyby. Najczęściej podczas odrywania płytek zwykły tynk pod nimi jest wilgotny, a takie środowisko stanowi miejsce dla rozwoju mikroorganizmów. Jest to spowodowane przenikaniem wody przez górną warstwę i wnikaniem do niewodoodpornych materiałów. Stosując tynk sanitarny IZONIL® między tymi powierzchniami a górną warstwą, zapobiega się gromadzeniu pleśni i wilgoci.

 

Tynk sanitarny stanowi dodatkową izolację

Wodoodporne tynki nie tylko zapobiegają wyciekom i wilgoci, ale są również doskonałym izolatorem. Jeśli ściany zewnętrzne stanowią część łazienki, będą one niezwykle zimne szczególnie w chłodnych miesiącach, co oznacza, że ​​potrzeba więcej energii na to, aby nagrzać takie pomieszczenie. To z kolei kosztuje więcej pieniędzy na dłuższą metę. Tynk sanitarny pomaga utrzymać ciepło i przyczynia się do obniżenia rachunków za energię.

 

Tynk sanitarny pozwala na zastosowanie estetycznych wykończeń

Nakładając na ściany tynk wodoodporny IZONIL® można zacząć dodawać do łazienki więcej designerskich dodatków, takich jak:

  • wisząca toaleta,
  • ukryta spłuczka,
  • umywalka zawieszana na ścianie,
  • wbudowane szafki.

Można również zastosować minimalistyczną armaturę, która nie wymaga montowania brodzików, taką jak prysznic na otwartym planie. Bez względu na to, ile wody przedostanie się na płytki podczas kąpieli, nie przeniknie ona do innych pomieszczeń i nie ulokuje się między płytkami. Jest to świetne rozwiązanie dla nowoczesnych projektów, w których odchodzi się od instalowania tradycyjnych urządzeń.

 

Tynk sanitarny wpływa na wartość nieruchomości

Zastosowanie w pełni wodoodpornych materiałów budowlanych pokazuje, że poświęcono czas i wysiłek na zapewnienie jakościowej, profesjonalnie wykończonej łazienki. To z kolei jest znaczącym plusem podczas sprzedaży mieszkania lub domu. Wielu kupujących zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie w miejscach, w których poziom wilgotności jest zwiększony, pojawia się najwięcej problemów.